Jednostki miary w gospodarce magazynowej

09:27 Jakub Bauman 2 Comments

Jednostki miary służą do określania ilości bądź liczby towarów/produktów/materiałów. Temat jednostek wydaje się prosty ale wcale taki prosty nie jest gdy mu się przyjrzymy dokładniej.
W prostych systemach handlowych gdy handlujemy towarami, których liczbę wyrażamy w sztukach to faktycznie jednostki miary nie sprawiają problemu bo jest to cały czas jedna jednostka. Jednak już gdy chcemy korzystać z opakowań zbiorczych i pojawia się jednostka opakowanie to zagadnienie jednostek miary przestaje być trywialne. Potrzebujemy wówczas możliwości przeliczania tych jednostek.

Przeliczniki jednostek

W praktyce możemy mówić o dwóch rodzajach przeliczników jednostek:
- niezależnych od towaru
- zależnych od towaru

Pierwsza grupa charakteryzuje się tym, że zdefiniowany przelicznik jest niezależny od towaru i może być zdefiniowany ogólnie do przeliczania jednostek. Może to być przelicznik wynikający z przedrostków układu SI np. 1 kg = 1000 g. Ale może to być inny przelicznik np. na inny system miar np. 1 l = 1 dm3. Innym przykładem będą przeliczniki jednostek ilościowych sztuk na jednostki takie jak tuzin, mendel, kopa. O ile ktoś chciałby takie jednostki stosować.

Druga grupa natomiast to przeliczniki, które nie mogą być zdefiniowane jako przelicznik ogólny gdyż są zależne od towaru, np. od jego gęstości. np. 1 l = 1 kg dla wody, ale już dla rtęci 1 l = 13,53 kg. Innym przypadkiem jest np. przelicznik metrów kwadratowych (np. blachy omówione poniżej) na kilogramy - taki przelicznik zależy od gęstości, a także grubości. Podobnym przykładem będą przeliczniki opakowań, to są przeliczniki określane dla towaru również indywidualnie np. 1 karton = 120 sztuk. W odniesieniu do tej grupy należy przewidzieć definiowanie przeliczników dla każdego towaru indywidualnie.

Mały quiz: Do której grupy zaliczymy przelicznik puszek piwa na czteropaki?

Rozważmy grupę towarową jaką są blachy i jednostki w jakich jej towary mogą być mierzone. - kilogram - podstawowa prosta jednostka, łatwo przestawić ilość blachy za pomocą tej jednostki - metr kwadratowy - jednostka określa powierzchnię blachy co niesie pewną informację użytkową. Do przeliczania na kilogramy potrzebujemy informacji o gęstości materiału oraz grubości blachy. - arkusz - jednostka zupełnie indywidualna, której parametry określa producent np arkusz o wymiarach 1200 x 2000 mmm. Inny producent może jednak udostępniać arkusze o innych wymiarach. Tu należy rozważyć czy nie powinniśmy definiować dwóch towarów.

Z punktu widzenia systemu ERP istotne jest do której z wyżej wymienionych grup będzie należał przelicznik. W pierwszym przypadku będzie zdefiniowany ogólnie dla całego systemu, natomiast w drugim do konkretnego towaru.

Precyzja jednostek 

Omawiając jednostki trudno nie wspomnieć o precyzji. W zależności od tego jakiej jednostki używamy będziemy wyrażali ją z odpowiednią dokładnością np. poprzez określenie miejsc po przecinku dla ilości. Jest to sprawa indywidualna i zależy od preferencji jakie ma przedsiębiorstwo. Niektóre firmy będą życzyły sobie określania masy towarów w kilogramach, z dokładnością do kilograma inne mogą w tonach z dokładnością do 10 kg. O tym jaka jest precyzja jednostek też należy pamiętać definiując przeliczniki. Może się bowiem dziać tak, że przeliczanie jednostek będzie powodowało zaokrąglenia.

Podsumowanie

Podsumowując można określić dwie sprawy do zapamiętania istotne przy projektowaniu, czy wdrażaniu oprogramowania. 1. Istnieją jednostki miary, które można zdefiniować dla systemu ogólnie, a także jednostki które trzeba definiować indywidualnie. 2. Należy pamiętać o tym, że dla jednostek należy określić ich precyzję.

2 komentarze:

  1. Przy tego typu obliczeniach warto także sprawdzić jakie technologie są również dostępne. Polecam sprawdzić na tej stronie https://sente.pl/system-sente/zarzadzanie-produkcja/ z jakich rozwiązań warto skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Musisz wiedzieć, ze do eksportu towarów za wschodnią granicę potrzebne sa rózne certyfikaty i trzeba spełniac normy gost. Bez tego nic nie przejedzie. Wszelkie dokumenty załatwisz w CCRW.

    OdpowiedzUsuń