Generalista czy Specjalista

22:53 Jakub Bauman 1 Comments

Każdy człowiek może posiadać indywidualny zakres wiedzy i umiejętności. Niektórzy mają wiedzę ogólną, inni specjalistyczną. Oczywiście niektórzy większą, inni mniejszą ale to nie będzie tutaj rozważane. Kogoś kto posiada wiedzę ogólną możemy nazwać generalistą (ang. generalist), a kogoś kto posiada dogłębną wiedzę w wąskiej dziedzinie nazwiemy specjalistą (ang. specialist).
Taki podział jak nietrudno zauważyć możemy rozważać na różnych poziomach. 

Rozważmy wiedzę zupełnie ogólną, powiedzmy wiedzę o Świecie. Niektórzy ludzie mają szeroką wiedzę z różnych dziedzin, co często można zaobserwować np. w teleturniejach takich jak 1 z 10, milionerzy ... ale są też ludzie, którzy znają się tylko na jednej dziedzinie, np. umieją świetnie malować ściany ale o obrazach nie wiedzą wiele. Tutaj bardzo łatwo stwierdzić kto jest specjalistą, a kto generalistą.

Odnieśmy się teraz do wiedzy informatycznej, a ściślej mówiąc do Inżynierii Oprogramowania. Inżynierii Oprogramowania jako dyscyplinie praktycznej zajmującej się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem oprogramowania. W zespołach zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania znajdziemy analityków, projektantów, programistów, maganerów... Jakie cechy powinni oni mieć aby realizacje projektów kończyły się sukcesem. W jakim kierunku mają się rozwijać aby odnieść sukces. 

Spróbujmy scharakteryzować generalistę w Inżynierii oprogramowania. Cechują go: 

- szeroki zakres wiedzy z różnych dziedzin,
- otwartość na wszelkie obszary życia, biznesu. 
- umiejętności z zakresu projektowania i programowania o charakterze ogólnym
- znajomość licznych narzędzi i języków programowania
- znajomość technologii wytwarzania

Specjalistę natomiast cechować będzie: 

- doskonała, wręcz ekspercka wiedza z zakresu wąskiego zagadnienia
- perfekcyjna znajomość języka programowania
- wysoka sprawność w realizacji zadań w obrębie posiadanej wiedzy

Zarówno generaliści, jak i specjaliści mogą być bardzo przydatni i zapewne zespoły złożone z jednych i drugich są najskuteczniejsze w działaniach. Warto jednak pamiętać, ze człowiek cały czas się rozwija i nic nie stoi na przeszkodzie, aby generalista zgłębiał wiedzę w dogłębnie w ramach jakiegoś zagadnienia, a specjalista rozwijał ją w szerz poznając inne technologie. 

Inspiracją do tej krótkiej notatki jest film:

Office Hours with Andrew Hochradel & Nick Longo 

z kanału Adobe Creative Cloud, a w zasadzie jego fragment od ok 4:30 min.

1 komentarz:

  1. Myślę, że w dzisiejszym świecie potrzebujemy zarówno specjalistów, jak i generalistów, ale musimy pamiętać o równowadze. Nie możemy polegać wyłącznie na specjalistach, ponieważ to może prowadzić do izolacji i braku różnorodności myśli.
    https://efaktor.com.pl/

    OdpowiedzUsuń